Fundacja Czasoprzestrzeń

Niebieska - projekt

Na skróty o autyzmie.

 

Czy wiesz, że….

2 kwietnia  jest Światowym Dniem wiedzy o Autyzmie.

Czy wiesz, że…

Międzynarodowym kolorem autyzmu jest kolor niebieski.

Czy wiesz, że…

wg Organizacji Narodów Zjednoczonych autyzm  jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie, obok  cukrzycy, nowotworów i  AIDS.  Niepokoi fakt, że zachorowalność  na autyzm ciągle wzrasta. W Europie żyje z tym zaburzeniem  około 5 mln osób. Natomiast w Polsce jest  ich około 30 tysięcy.

Czy wiesz, że …

Autyzm rozwija się w okresie życia płodowego i jest związany z mutacjami genetycznymi oraz nieprawidłowościami w funkcjonowaniu mózgu, a także pewnymi, jeszcze nieznanymi, czynnikami środowiskowymi.

Czy wiesz, że…

Autyzm to nie choroba. To zaburzenie ASD (ASD – Autistic Spectrum Disorders – całościowe zaburzenia rozwojowe).

Czy wiesz, że…

Autyzm został opisany po raz pierwszy w 1943 roku, czyli 72 lata temu przez Leo Kannera

Czy wiesz, że…

Autyzmu nie widać na pierwszy rzut oka.  Nietypowe zachowanie może być odczytywane, jako niegrzeczne.  Jak wiadomo zachowania takie są nieakceptowane przez społeczeństwo i mogą być przyczyną nietolerancji ze strony rówieśników oraz dorosłych.

Czy wiesz, że…

W społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów na temat ludzi ze spektrum autyzmu.

Mitem jest, że ludzie ze spektrum autyzmu unikają ludzi, izolują się.

Mitem jest, że autyzm wiąże się zawsze z upośledzeniem umysłowym.

Mitem jest, że dzieci z autyzmem nie rozumieją co się do nich mówi.

Mitem jest, że dzieci z autyzmem stworzyły sobie swój piękniejszy świat i jest w nim im lepiej.

Czy wiesz, że…

Faktem jest, że wiele osób z autyzmem dąży do kontaktu, zaczepia ludzi. Często jednak na „swoich warunkach”.

Faktem jest, że wśród osób z autyzmem zdarzają się genialni matematycy, malarze, muzycy. Uzdolnienia te jednak są „wyspowe”.

Faktem jest, że postawa wycofująca u osób z autyzmem wynika z odgradzania się od nadmiaru bodźców a nie z chęci ucieczki do „ lepszego świata” Autyzm nie jest wyborem.

Czy wiesz, że…

Największą na świecie organizacją zajmującą się wsparciem dla osób ze spektrum autyzmu jest Autism Speaks a największą w Polsce Synapsis.

Czy wiesz, że…

Rain Man to amerykański film z 1988 roku należący do gatunku dramatu  Film poruszył ważny problem związany z osobami  ze spektrum autyzmu (główna postać miała zdiagnozowany Zespół Sawanta będący cięższą odmianą autyzmu). Pierwowzorem głównego bohatera filmu był Kim Peek, upośledzony i niezwykle uzdolniony.

Czy wiesz, że…

W ramach społecznego oswajania tematu autyzmu   w „Ulicy Sezamkowej”  pojawi się nowa bohaterka Julka  cierpiąca na autyzm. Ogladałeś/aś  kiedyś „Ulicę Sezamkową” ?

o autyzmie w internecie


 

Dziękujemy za JiMBoxa

 


 

"Polska na niebiesko" przyłącz się !

JIM BOXy przyznane! - Fundacja jedną ze 100 wyróżnionych !

 

 

Do tej pory do akcji Polska na niebiesko przyłączyło się i zaświeciło z już 300(!) szkół, przedszkoli, fundacji, stowarzyszeń, instytucji publicznych oraz firm i miejsc spotkań z całej Polski. Cieszy nas każdy pomysł na świecenie, bo każdy z nich jest wyjątkowy. To pokazało, że w całej Polsce są instytucje, które chcą pomagać osobom z autyzmem.

 

Komisja JiM stanęła przed niełatwym wyborem, jednak wybrała 100 miejsc, do których trafi JiM BOX. Wybór był trudny dlatego bardzo dużą rolę odegrała Wasza kreatywność i zaangażowanie. Bardzo mile zaskoczyły nas miejscowości, w których zaświeciło aż kilkanaście instytucji! Niestety nie mogliśmy wyróżnić wszystkich i nagrodziliśmy te pomysły, które w szczególny sposób sprawiają, że o autyzmie dowie się jak najwięcej osób.

 

Raz jeszcze dziękujemy WSZYSTKIM miejscom, które przyłączyły się do akcji Polska na niebiesko.
To dla wszystkich bardzo ważny gest!

Cieszymy się, że nasza Fundacja została wyróżniona już wkrótce więcej o akcji .